Terminy składania deklaracji podatkowych w 2019 roku

Terminy składania deklaracji podatkowych w 2019 roku

 

 Polskie prawo obejmuje kilkanaście różnych deklaracji PIT, które rozliczają podatnicy. Różnią się one m.in. ze względu na cel składania zeznania podatkowego, typu zatrudnienia i wielu innych czynników. PIT-y owe charakteryzują się także różnymi terminami, w których należy je składać. Jakie to terminy? Objaśniamy poniżej.

PIT online rozliczany w styczniu

Jakie deklaracje podatkowe należy złożyć w styczniu? Do 31.01.2019 roku mija termin rozliczenia zeznań podatkowych PIT-16A (osób opodatkowanych kartą podatkową), 19A (dla duchownych) czy PIT-28 (dla ryczałtowców).

Terminy w lutym

Z dniem 28 lutego 2019 mija termin złożenia PIT-u nr 40 (czyli tzw. deklaracji „za pracownika”), jak również 40A (ZUS płacony za świadczeniobiorcę).

usmiechnieta-kobieta-oszczedza-pieniadze-w-skarbonki_1098-432Najwięcej deklaracji w maju

Do 2 maja 2019 roku należy złożyć PIT-36 (deklaracja dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą), PIT-36L (dla osób opodatkowanych liniowo), jak również zeznanie nr 37 (dla pracowników, czyli osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło), PIT-38 (dla tych, którzy uzyskują dochody z giełdy) oraz PIT-39 (jeśli podatnik uzyskuje dochody w wyniku zbycia albo wynajmu nieruchomości).

PIT-y składane przez internet

Jak więc można z łatwością zauważyć, do 2.05. swoje deklaracje złoży największa liczba podatników. Dlatego więc pod koniec kwietnia i na początku maja właśnie Urzędy Skarbowe przeżywają istne oblężenie. Jeśli chcesz tego uniknąć, rozlicz PIT 2020 online. Wykorzystując odpowiedni, bezpieczny program komputerowy do wysyłania deklaracji, można to zrobić dosłownie o każdej porze doby i w dowolnym dniu – również wtedy, kiedy placówki Urzędów Skarbowych są nieczynne, czyli np. w niedziele, święta i inne dni ustawowo wolne od pracy. Dzięki rozliczaniu się online możemy uniknąć konieczności stania w długich kolejkach w skarbówkach, które to są niemal stałym elementem ostatnich dni przed ostatecznym terminem złożenia PIT-ów. Oszczędzi to nam z pewnością czasu, ale i niepotrzebnych nerwów oraz stresu.