5 najczęstszych błędów w zeznaniach PIT

5 najczęstszych błędów w zeznaniach PIT

Temat dotyczący błędów, popełnianych w zeznaniach podatkowych, jest bardzo rozległy, gdyż podatnicy – rokrocznie – popełniają ich w PIT-ach bardzo wiele. W dzisiejszym artykule omówimy 5 najczęściej popełnianych błędów w zeznaniach PIT.

Po pierwsze podatnicy rozliczają się na nieaktualnych lub nieodpowiednich drukach podatkowych. Druki podatkowe zmieniają się każdego roku, dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy posiadany przez nas druk jest na pewno aktualny. W zależności od otrzymywanych dochodów, rozliczamy się na innych zeznaniach podatkowych, czy to na PIT-36 czy na PIT-37 czy też na PIT-28. Warto dokładnie przeanalizować swoje dochody i ich źródło, a jeśli mamy wątpliwości, co do tego który druk podatkowy wybrać – skorzystajmy z Internetu. Na portalach podatkowych znajdziemy szereg informacji, które pozwolą określić, na jakim zeznaniu PIT powinniśmy się rozliczyć. Możemy również zdecydować się na rozliczanie pit online, wówczas pokieruje nami program PIT.

 

Po drugie podatnicy bardzo często zapominają o podpisaniu swojej deklaracji. Jest to błąd, dlatego jeśli go popełnimy, z pewnością zostaniemy wezwani do urzędu skarbowego, w celu jego poprawy. Wyjątkiem są pity 2019 online. Jeżeli rozliczamy się przez Internet, nie składamy żadnego podpisu.

laptop-924054_640

Po trzecie podatnicy błędnie obliczają i zaokrąglają kwoty podatkowe. Błędy matematyczne i rachunkowe mogą spowodować sankcje karne, dlatego zawsze z ogromną uwagą powinniśmy wykonywać wszelkie obliczenia. Jeżeli jest to dla nas problematyczne, skorzystajmy z programu PIT, który samodzielnie wykona wszystkie obliczenia – nawet te skomplikowane.

 

Po czwarte popełniamy błędy jeśli chodzi o wspólne rozliczanie ze współmałżonkiem. Rozliczenie takie nie zawsze jest możliwe, na przykład jeśli nie byliśmy w związku małżeńskim przez cały ubiegły rok podatkowy, nie możemy rozliczyć się łącznie. Niemniej wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe wtedy, gdy tylko jedno z nich uzyskuje jakieś dochody.

 

Po piąte pamiętajmy o wyborze odpowiedniego identyfikatora podatkowego. Nieprawidłowy identyfikator to poważny błąd na zeznaniu podatkowym, który może wiązać się z sankcjami karnymi.