Czy fiskus rozliczy wspólny pit 37 małżonków

W połowie marca 2019 roku ma zacząć funkcjonować usługa wstępnego rozliczania pit przez administrację państwową. Czy urzędnicy  w 2019 roku rozliczą także wspólne zeznania roczne małżonków?

 

Skorzystanie z usługi nie będzie obowiązkowe. Nadal będzie możliwe, a w pewnych przypadkach będzie będzie to wręcz koniecznością, samodzielne rozliczanie pit w formie dokumentu pisemnego lub rozliczenie pit online. W pierwszej fazie usługa wstępnego rozliczania będzie dotyczyć tylko pit 37. Chęć skorzystania z ulg i odliczeń będzie powodowała konieczność samodzielnego rozliczenia rocznego pit. A jak będzie wyglądało Rozliczenie PIT z Małżonkiem?

 

W 2014 roku ponad 1,2 miliona podatników skorzystało ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem – taką informację podaje Departament Podatków Dochodowych w podsumowaniu rozliczeń rocznych. Każdego  roku ponad 5 % podatników stara się w ten sposób obniżyć podatek dochodowy należny fiskusowi. Najbardziej mogą skorzystać  na tym małżeństwa, w których jedno ze współmałżonków zarabia tyle, że jego dochody roczne po przekroczeniu progu podatkowego w wysokości 85528 zł byłyby opodatkowane wyższą stawką podatkową 32 %. Opodatkowując się wspólnie z mniej zarabiającym małżonkiem, można zapłacić przynajmniej od części dochodów podatek 18 %. Skoro wstępne zeznanie PFR (pre­filed tax return) nie będzie uwzględniało ulg i odliczeń, to tym bardziej trudno spodziewać się, że urzędnik rozliczy pit za małżonków (wspólny).

 

Gdyby  nawet założyć taką hipotetyczną sytuację, że fiskus miałby możliwość technicznego przygotowania wspólnego PIT­37 na Portalu Podatkowym, dochodzi kwestia dostępu do wrażliwych danych podatnika. Żona, logując się na swoje konto, automatycznie zyskałaby możliwość podejrzenia we wspólnym PIT­37 wysokości rocznych dochodów męża. A w życiu podatników mogą zajść duże zmiany przez rok do następnego sezonu rozliczeń. Małżonkowie mogą być np. w trakcie rozwodu, już nie mieć wspólnych spraw życiowych i dochodów, a w związku z tym nie chcieć ujawniać pełnej wysokości dochodu współmałżonkowi. Informacje o dochodach współmałżonka mogłyby być wykorzystane przeciwko nim np. przy podziale majątku lub ustalaniu alimentów.

 

Tak wielki system, jakim ma być Portal Podatkowy, umożliwiający rozliczanie pit online przez urzędnika, niewątpliwie będzie wymagał jeszcze wielu lat dopracowywania po uruchomieniu i „łatania” kolejnych wyjątków podatkowych. Może lepszym rozwiązaniem byłoby radykalne uproszczenie polskiego systemu podatkowego. Zamiast licznych ulg i preferencji, z których korzystają tylko niektórzy podatnicy można (dobrze zorientowani/poinformowani Jakie Ulgi można odliczyć?), korzystne dla podatników i znacznie ułatwiające rozliczenia również w automatycznym systemie informatycznym fiskusa byłoby podniesienie kwoty wolnej od podatku i obniżenie stawek podatkowych na 2019 rok i nastepne lata.  Na razie należy się spodziewać,że ponad milion osób rozliczających się wspólnie, nadal będzie musiało samodzielnie wypełniać swój pit.