Czy tracę coś przekazując 1% podatku PIT na OPP

Czy tracę coś przekazując 1% podatku PIT na OPP

Przekazując 1% podatku nic nie tracimy, a OPP zyskuje. Dla nas to tak mało (tylko 1%, który i tak musimy zapłacić urzędowi), a dla OPP tak wiele.  Decydując się na przekazanie 1% OPP nasz podatek do zapłaty nie zwiększa się, ani nasz podatek do zwrotu się nie zmniejsza. Niezależnie od tego, czy chcemy oddać 1% dla OPP nasz podatek będzie taki sam. To my decydujemy, czy całość (100%) oddajemy urzędowi skarbowemu, czy 1% zamiast dla urzędu oddajemy Organizacji. Przekazanie 1% Organizacji Pożytku Publicznego nie jest konieczne – wtedy całość, 100% zgarnia urząd skarbowy. Jeśli przekazujemy 1% dla OPP, to wtedy urząd z naszego podatku bierze dla siebie 99%, a 1% przekazuje OPP.  Urząd skarbowy wypłaca podatek wykazanym OPP w terminie od maja do lipca. Jeśli w naszym PIT nie wskazaliśmy OPP a PIT już złożyliśmy w urzędzie, to do końca maja (lub do końca marca – w przypadku PIT-28) możemy złożyć korektę PIT-u ze wskazaniem OPP, dla której chcemy przekazać 1%. Jeśli wypełniamy kilka PIT-ów (np. PIT-37 dla dochodów z pracy i PIT-38 dla dochodów z giełdy), to możemy podać dwie różne OPP lub tę samą w dwóch zeznaniach rocznych.

Przekazać 1% dla OPP można zarówno, gdy mamy niedopłatę podatku, jak i jego zwrot. Przekazanie 1% nie wpływa na płacony ani otrzymywany przez nas podatek.
Rozliczając PIT online przez program do PIT 2014 nie musisz pamiętać żadnego numeru KRS – wystarczy, że wybierzesz odpowiednią Organizację z listy, a reszta wpisze się sama (wraz z wyliczeniem 1%) w odpowiednie miejsca.

Przekazując 1% OPP możesz pomóc nic na tym nie tracąc!