Do kiedy złożysz jaki PIT? Przeczytaj nasz poradnik

Do kiedy złożysz jaki PIT? Przeczytaj nasz poradnik

Niedotrzymanie terminu na złożenie zeznania podatkowego wiąże się z przykrymi konsekwencjami, z karą grzywny włącznie. Osoby, których obowiązkiem jest wypełnienie kilku różnych deklaracji, szczególnie powinny zwrócić uwagę na to, do kiedy i jaki PIT należy złożyć. W naszym poradniku przedstawiamy więcej wiedzy na ten temat.

I kwartał nowego roku

Szczególnie gorącym okresem, jeśli chodzi o rozliczenia PIT, jest I kwartał każdego roku. Do końca stycznia należy złożyć PIT rozliczenie online albo drogą tradycyjną na następujących drukach:

– PIT-16A – karta podatkowa;

– PIT-19A – deklaracja składana przez duchownych;

– PIT-28 – dla rozliczających się ryczałtem.

Do 28 lutego 2020roku składa się natomiast:

– PIT-40 – za pracownika;

– PIT-40A – ZUS za świadczeniobiorcę.

Co ważne, do końca lutego płatnik (pracodawca) ma obowiązek przedstawić swojemu pracownikowi roczne rozliczenie dochodów, na podstawie którego podatnik wypełni następnie swój PIT.

Rozliczenia majowe

30 kwietnia to ostateczny termin złożenia najpopularniejszej deklaracji podatkowej, czyli PIT-37. To zeznanie dla podatników, których przychody rozlicza płatnik, czyli w rzeczywistości dla większości osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło, pracę czy zlecenie. Rozliczanie PIT 2020 online lub w wersji papierowej złoży też osoba wypełniająca:

– PIT-36 – jest to deklaracja dla osób prowadzących własną działalność, rozliczających się według skali podatkowej, którzy minimum część swoich przychodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika;

– PIT-36L – PIT dla płatników rozliczających się liniowo;

– PIT-38 – zeznanie przeznaczone dla tych, którzy uzyskali przychody za zbycie udziałów w spółkach, papierów wartościowych, a także innego typu pochodnych instrumentów podatkowych;

– PIT-39 – PIT dla osób, które otrzymały przychody w wyniku zbycia nieruchomości.

Składanie PIT-u stacjonarnie i przez internet

Należy pamiętać o terminowym rozliczeniu PIT-ów, za przekroczenie konkretnych dat grożą bowiem konsekwencje karno-skarbowe. Deklarację można złożyć zarówno drogą tradycyjną, czyli w Urzędzie Skarbowym, jak i elektronicznie, wysyłając swój PIT przez internet poprzez odpowiedni program komputerowy. Szczególnie ten drugi sposób jest polecany. Pamiętajmy, że deklarację online można bowiem wysłać w dowolnym dniu i o dowolnej porze (również w niedzielę w środku nocy), co oczywiście nie jest możliwe w przypadku osobistej wizyty w skarbówce.