Fiskus z ludzką twarzą

Fiskus z ludzką twarzą

Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają codzienne życie. Zakupy, rezerwacja podróży, umówienie wizyty u lekarza przez Internet oraz swobodny dostęp do informacji i bezproblemowe ich wyszukiwanie to już chleb powszedni dla niejednego Polaka. Dzięki wprowadzeniu informatyki do systemów administracji publicznej, jako obywatele możemy również liczyć na usprawnienia w kwestii zobowiązań wobec państwa. Polski wymiar podatkowy, idąc z duchem czasu, umożliwia złożenie naszej deklaracji za pośrednictwem sieci internetowych.

Niewątpliwymi zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim wygoda i szybkość wypełniania elektronicznych formularzy zeznań podatkowych oraz prędkość przesyłania danych do właściwego urzędu. Dodatkową korzyścią może okazać się skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku z tytułu nadpłaty czy ulg. Jeśli złożymy prawidłowo wypełniony wniosek w formie elektronicznej z numerem konta, na które ma nastąpić wpłata, w lutym, marcu lub na początku kwietnia, należna kwota powinna znaleźć się na naszym rachunku już po tygodniu – półtorej.

Rozliczenie pit online nie wymaga wysyłania druku pocztą tradycyjną lub składania go osobiście w placówce urzędu skarbowego. System wyręczy nas także w dokonywaniu obliczeń, a nawet zweryfikuje poprawność zapisanych danych. Co więcej, nie musimy się martwić o aktualność formularzy, uwzględniających najświeższe zmiany w prawie podatkowym. Wystarczy pobrać program lub wtyczkę z formularzem, uzupełnić niezbędne dane i jednym kliknięciem wysłać wniosek. W ciągu 24 godzin powinniśmy otrzymać e-mailem dowód internetowego złożenia dokumentów – Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Nie bez powodu podatnicy nabierają więcej zaufania do dostarczania zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Statystyki Ministerstwa Finansów wskazują, że liczba osób korzystających z e-deklaracji systematycznie wzrasta i obecnie wynosi ok 30% społeczeństwa. Od początku istnienia systemu, czyli od 2006 roku dla firm i 2008 dla osób fizycznych, do końca lipca 2014 ponad 58 milionów rozliczeń dokonano on-line.