Formularz nie tylko dla przedsiębiorcy, czyli jak prawidłowo rozliczyć PIT-36

Formularz nie tylko dla przedsiębiorcy, czyli jak prawidłowo rozliczyć PIT-36

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zobowiązane są do złożenia rocznego rozliczenia podatkowego na druku nr 36. Ale nie tylko oni z niego skorzystają. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tego formularza podatkowego.

Skala podatkowa

Wspomniane pity 2019 przeznaczone są przede wszystkim dla osób osiągających dochody opodatkowane wedle skali podatkowej 18% albo 32%. Osoby rozliczające się ryczałtem ewidencjonowanym albo opodatkowane liniowo nie wypełnią więc tej deklaracji.

Dochody z kilku źródeł

Z omawianego PIT-u skorzystają również podatnicy, których chociaż część przychodów została pozyskana bez pośrednictwa płatnika (w przeciwnym wypadku osoby te wypełnią PIT-37). Jeżeli więc uzyskały one w danym roku podatkowym dochody z kilku źródeł, ale w przynajmniej jednym z nich podatnik rozliczał samodzielnie (nie poprzez pracodawcę) zaliczki na podatek, to również skorzysta z PIT-u nr 36. W przypadku natomiast, kiedy podatnik prowadzi dwa rodzaje działalności gospodarczej: jedną rozliczaną ryczałtem, a drugą wedle skali podatkowej, to złoży on dwa formularze, w tym rzecz jasna PIT nr 36.

Dochody z najmu i dzierżawy

Omawiany PIT online 2019 albo też drogą tradycyjną (tzn. osobiście w Urzędzie Skarbowym) złożą również osoby, które prowadzą działy specjalne produkcji rolnej albo korzystają z kredytu podatkowego. Także podatnicy osiągający dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy czy poddzierżawy, jak również uzyskujący przychody z pracy za granicą (czy też źródeł, które są położone poza Polską), są zobowiązani z niego skorzystać.

Wspólne rozliczanie z małżonkiem

Jeśli mąż lub żona rozlicza się jedynie na PIT-37, natomiast drugi z małżonków na PIT-36, to mają oni oczywiście (po spełnieniu rzecz jasna również innych wymagań) możliwość wspólnego rozliczania się. Mogą to jednakże zrobić jedynie na druku nr 36. Natomiast w przypadku gdy jeden z małżonków osiąga dochody opodatkowane podatkiem tonażowym albo kartą podatkową, wspólne rozliczanie się nie jest już możliwe.