Gra na giełdzie a rozliczanie PIT – co powinieneś wiedzieć na ten temat

Gra na giełdzie a rozliczanie PIT – co powinieneś wiedzieć na ten temat

Wiele osób uzyskuje całkiem spory dochody w wyniku gry na giełdzie – czy to samodzielnie, czy przy pomocy pośrednictwa maklera albo biura maklerskiego. Owe zarobki każdy podatnik musi wykazać w swym rocznym rozliczeniu PIT. Kto konkretnie powinien to zrobić? Jaki druk podatkowy wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zarabianie na giełdzie

Kiedy dochody z giełdy ulegają opodatkowaniu i rozliczeniu w PIT 2019? Dzieje się tak wtedy, gdy akcje spółek inwestor odsprzedaje z zyskiem. Może on również uzyskać przychody z akcji (dotyczy to spółek, które posiadają osobowość prawną) albo z tytułu objęcia wkładów w spółdzielni. We wszystkich tych przypadkach osoba musi wykazać uzyskane dochody w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Udział pośrednika

Niekiedy podatnik inwestuje na giełdzie samodzielnie, czasem natomiast korzysta z pomocy pośrednika – biura maklerskiego lub maklera giełdowego. Pośrednik ten ma w obowiązku przedstawić podatnikowi informację podatkową o zdobytych dochodach na druku PIT-8C. Druk ten musi dostarczyć swemu klientowi do końca lutego danego roku. Na podstawie tej informacji podatnik wypełnia PIT 38.

Złożenie PIT-u

W jaki sposób podatnik może złożyć swą deklarację podatkową? Może to zrobić na kilka sposobów. Ciągle najpopularniejszym z nich jest osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania danej osoby. Wiąże się to jednakże niestety często z niepotrzebnym stresem i długimi kolejkami w placówce. Niektórzy przesyłają swojej zeznanie drogą pocztową. Trzeba tu się jednakże niestety liczyć z możliwością zaginięcia owej przesyłki lub nieterminowego jej doręczenia. Coraz częściej osoby składające PIT decydują się z kolei na przesłanie formularza drogą internetową. Jest to z pewnością szybszy i łatwiejszy niż pozostałe sposób dostarczenia PIT-u. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość wysyłki właściwie o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy tylko odpowiedni program komputerowy do rozliczeń podatkowych oraz oczywiście dostęp do internetu.