Jak rozliczyć dochody dziecka w deklaracji podatkowej?

Jak rozliczyć dochody dziecka w deklaracji podatkowej?

Każda osoba osiągająca dochody ma obowiązek wykazania ich przed fiskusem. Dotyczy to również osób małoletnich. W większości sytuacji rozlicza się ona wspólnie z rodzicami lub opiekunami prawnymi, w nielicznych przypadkach wypełnia jednakże PIT samodzielnie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Które dochody małoletniego należy rozliczyć?

Temat dochodów z pracy osoby nieletniej, wpisywanych przez nią w PIT online lub w deklarację składaną osobiście w Urzędzie Skarbowym, należy traktować dosyć szeroko. Zaliczamy do nich bowiem zarówno przychody małoletniego uzyskane z działalności w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy dzieło, jak i z praw autorskich, prowadzenia swojej działalności gospodarczej lub udzielonych licencji.rece-posiadania-karty-kredytowej-i-wpisujac-na-laptopie_1262-2284

Małoletni, który składa własny PIT                                                                       

Dziecko ma możliwość rozliczać się wspólnie z rodzicami, jak i samodzielnie. Kiedy składa własne zeznanie podatkowe? Dzieje się tak wówczas, kiedy nieletni uzyskuje dochody z umów o pracę, zlecenie czy dzieło, jak również ze stypendiów oraz przedmiotów, które zostały oddane dziecku do swobodnego użytkowania. Małoletni samodzielnie rozliczy PIT 2020 online lub tradycyjnie, czyli składając roczne zeznanie w danym Urzędzie Skarbowym również wtedy, kiedy oboje jego rodziców zostało pozbawionych praw rodzicielskich, a także prawa do poboru pożytków z przedmiotów dziecka. Wszelkie inne przychody dziecko rozlicza wspólnie z zarobkami rodziców albo opiekunów prawnych.

Uzyskanie pełnoletności

Od chwili ukończenia 18. roku życia dziecko rozlicza swój PIT samodzielnie. Natomiast w roku podatkowym, w którym uzyskuje ono pełnoletność, przychody uzyskane do dnia urodzin można wliczać jeszcze do dochodu rodziców, natomiast od owego dnia – młodzież składa własne zeznanie podatkowe. Również nieletni, który wstąpił w związek małżeński ma już obowiązek samodzielnego rozliczania się. Nawet unieważnienie małżeństwa nie powoduje utraty statusu osoby pełnoletniej i powrotu do powtórnego rozliczania się z rodzicami.