Jakie ulgi przysługują przedsiębiorcom? Przeczytaj nasz poradnik

Jakie ulgi przysługują przedsiębiorcom? Przeczytaj nasz poradnik

Przedsiębiorcy rozliczający deklarację podatkową, mają możliwość skorzystania z kilku ulg i odliczeń. Najwięcej ulg mają płatnicy opodatkowani według skali podatkowej, natomiast rozliczanie się według podatku liniowego przynosi ich mniej. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie ulgi przysługują przedsiębiorcom.

Rozliczanie PIT-u według skali podatkowej

Rozliczanie PIT-u wedle stawki 18% albo 32% powyżej 85.528 zł daje przedsiębiorcy najwięcej możliwości skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych. Przedsiębiorcy wykonujący rozliczanie PIT online lub drogą tradycyjną mogą dokonać odliczenia od dochodu. Mają możliwość skorzystania z odliczenia darowizny na cele kultu religijnego, krwiodawstwa, jak również na cele realizowane przez organizacje pożytku publicznego. Należy im się także ulga rehabilitacyjna, za internet w wysokości maksymalnej 760 zł, jak również – gdy przedsiębiorca inwestuje w nowe technologie – może otrzymać zwrot za ich zakup. Spełniając określone warunki, płatnik rozliczający się wedle skali, ma możliwość również odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne albo też skorzystać z ulgi prorodzinnej, kiedy wychowuje nieletnie dzieci. Przedsiębiorcy ci mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, natomiast gdy wychowują samotnie dzieci, to razem z dzieckiem.

pracownik-z-telefonem-i-papierow_1150-95Ryczałt ewidencjonowany

Płatnicy rozliczający pity 2019 online ryczałtem, mogą pomniejszyć swój przychód o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak również dokonane darowizny. Podobnie jak osoby rozliczające się według skali, mogą też skorzystać z ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej. Nie mają jednakże możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem albo dzieckiem. Nie odliczą także kosztów związanych z wydatkami na nowe technologie, jak również nie skorzystają z ulgi prorodzinnej, chyba że otrzymują również dochody opodatkowane na zasadach ogólnych (czyli np. pracują dodatkowo na etacie).

Podatek liniowy i karta podatkowa

Płatnikom rozliczającym się według podatku liniowego lub na podstawie karty podatkowej, nie przysługują ulgi czy odliczenia. Nie mają oni możliwości m.in. skorzystania z ulgi za internet, prorodzinnej, rehabilitacyjnej, na nowe technologie czy też odliczenia darowizn od dochodu. Nie rozliczą się też wspólnie z małżonkiem albo – jeśli są samotnymi rodzicami – z dzieckiem. Mogą natomiast odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne.