Jeden procent ma wielką siłę

Jeden procent ma wielką siłę

Każdemu z nas przyszło kiedyś na myśl, że coś jest nie w porządku, że wygląda nie tak, jak trzeba lub po prostu, że czegoś nam w otoczeniu brakuje. Nie ważne, czy chodziło o brak placu zabaw dla dzieci w dzielnicy, czy kiepski stan lokalnego teatru. Niejednokrotnie zastanawiamy się nawet nad tym, czy można coś zrobić, żeby to zmienić. Niestety, często rozważania te grzęzną w martwym punkcie, bo przecież sami tez ledwo wiążemy koniec z końcem.

Okazuje się, że rozwiązanie jednak istnieje. Z pewnością niejednokrotnie widzieliście w telewizji lub słyszeliście w radiu reklamę, w której celebryci lub zmartwieni rodzice proszą o przekazanie 1% podatku na hospicjum, noclegownię bądź schronisko dla zwierząt. Wszyscy pomyśleliśmy, że z pewnością to ważny problem, ale nie mamy możliwości finansowych, żeby wygospodarować z budżetu ten 1 procent. Te zmartwienia są jednak zupełnie niepotrzebne.

A więc jak przekazać 1% na OPP (organizację pożytku publicznego) i co się za tą nazwą kryje? Otóż OPP to nie tylko organizacje, niosące pomoc ludziom i zwierzętom, ale także instytucje społeczne, które podejmują działania na rzecz rozwoju, kultury i wielu innych dziedzin. Każdy, kto chce pomóc, z pewnością znajdzie podmiot, realizujący cele, które uważamy za ważne. W znalezieniu takiej organizacji mogą pomóc różnego rodzaju spisy.

Jeśli znajdziemy już organizację, która według nas jest warta uwagi, nie zostało już wiele do zrobienia. Wiemy przecież, że co roku musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Właśnie w druku PIT mamy szansę na wniesienie swojego wkładu w działalność organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1% nie wzmaga czynienia żadnych dodatkowych oszczędności i nic nas nie kosztuje! Skąd zatem biorą się pieniądze? Otóż, z płaconych przez nas osiemnastu bądź trzydziestu dwóch procent dochodu, państwo zrzeka się 1% na rzecz tych właśnie organizacji. Jedyne, co musimy zrobić, aby tak się stało, to wypełnić jedną dodatkową rubrykę w deklaracji podatkowej, gdzie wpisujemy numer KRS danej organizacji. Dzięki tej informacji wiadomo, dla której dokładnie instytucji przeznaczone są pieniądze.

Nie ma w tym nic trudnego, nie wymaga to żadnego wysiłku i nic nie kosztuje, a ponadto na przekazaniu 1% podatku zyskujemy osobiście. Dlaczego zatem nie wypełnić tej rubryki? Może w niedługim czasie na naszym podwórku pojawi się plac zabaw dla dzieci lub lokalny teatr zostanie odremontowany, a my zobaczymy co zdziałał nasz 1 procent.