Liczy się czas! Sprawdź terminy w rozliczeniach PIT w 2019 roku

Liczy się czas! Sprawdź terminy w rozliczeniach PIT w 2019 roku

Czy na złożenie wszystkich PIT-ów mamy tyle samo czasu? Okazuje się, że nie. Warto o tym pamiętać, by nie spóźnić się i nie złożyć swojej deklaracji po terminie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, do kiedy musisz złożyć swój PIT w 2019 roku.

 

I kwartał nowego roku

Pierwszym gorącym pod względem podatkowym okresem jest pierwszy kwartał każdego roku, a w szczególności miesiąc luty. Wtedy bowiem mamy obowiązek złożenia aż pięciu PIT-ów. Pamiętajmy, że do 1 lutego 2019 r. składamy PIT-y o numerach 16A (podatek opłacany w formie karty podatkowej), 19A (formularz przeznaczony dla duchownych) oraz 28 (firmy rozliczane ryczałtowo). Do końca lutego (czyli 28 albo 29 dnia, w zależności od tego, jak długi jest to miesiąc) wypełniamy natomiast PIT 40 (składany przez płatnika w imieniu pracownika) oraz PIT 40A (dotyczący składek ZUS na świadczeniobiorcę).

laptop-340721_640

Maj podatkowy

Do 2 maja 2019 r. składa się PIT-y pozostałe. Również jest ich pięć i należą do nich: PIT 36 (za działalność gospodarczą), PIT nr 36L (za rozliczaną liniowo działalność gospodarczą), PIT 37 (za dochody uzyskane z tytułu umów o pracę i dzieło, na zlecenie, jak również świadczeń socjalnych), a także PIT 38 (za dochody uzyskiwane z giełdy) i nr 39 (za dochody pozyskane ze sprzedaży nieruchomości).

 

Rozlicz pit 2020 online – szybko i o dowolnej porze

Niejeden z nas pamięta nawet wielogodzinne wystawanie w długich kolejkach w Urzędzie Skarbowym w ostatnich dniach przed ostatecznym terminem złożenia deklaracji. Na szczęście to powoli się zmienia, ustawodawca wprowadził bowiem możliwość rozliczania się i złożenia zeznania podatkowego drogą internetową. Coraz więcej osób z tego korzysta. To bardzo szybki i bezpieczny sposób na przesłanie deklaracji. Wystarczy ściągnąć odpowiednią, przeznaczoną do tego aplikację, wypełnić zeznanie i kliknąć przycisk „wyślij”. Nasz formularz zostanie w kilka sekund przesłany do wybranego przez nas Urzędu Skarbowego. Rzecz jasna poza złożeniem pitu online nadal możliwe jest osobiste doręczenie deklaracji w konkretnej placówce, wysyłka PIT-u pocztą lub też za pośrednictwem Polskiego Urzędu Konsularnego. Sami zdecydujmy, który ze sposobów jest dla nas najwygodniejszy i najbardziej odpowiedni.