Mieszkasz za granicą, ale z podatków rozliczasz się w Polsce? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Mieszkasz za granicą, ale z podatków rozliczasz się w Polsce? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Podatnicy, którzy mieszkają za granicą i z różnych względów są nadal zobowiązani, by składać swe deklaracje podatkowe w Polsce, mogą to zrobić na kilka sposobów. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak to uczynić.

Jak wysłać deklarację PIT spoza Polski?

Wypełniony formularz PIT można dostarczyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego kilkoma metodami. PIT można wysłać pocztą albo firmą kurierską. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakiego dostawcę pocztowego wybieramy. Jeśli przesyłka zostanie wysłana za pomocą podmiotu komercyjnego (prywatna firma kurierska itp.), to za datę dostarczenia paczki uważa się nie datę nadania, a termin doręczenia do właściwego Urzędu Skarbowego. Jeżeli natomiast pismo zostało nadane w polskiej placówce, to data nadania jest jednocześnie datą dostarczenia.

usmiechniety-wspolpracownikow-posiadajacych-dokumenty_1098-3247Zeznanie podatkowe można również złożyć w polskim urzędzie konsularnym. W tym przypadku datą złożenia PIT-u jest data przyjęcia formularza w owym urzędzie. Sposoby te praktykowane są od dawna, jednakże trzeba przyznać, że wymagają one sporo wysiłku i są po prostu niewygodne i stresujące. Możemy przecież wysłać PIT pocztą kilka dni przed ostatecznym terminem złożenia, jednakże z winy poczty przesyłka zostanie dostarczona ze znacznym opóźnieniem. Nie z naszej winy więc PIT zostanie przez skarbówkę określony jako złożony po terminie. Aby uniknąć problemów tego typu, najlepiej skorzystać z trzeciej metody wysłania zeznania podatkowego, a mianowicie przez internet. Rozliczenie PIT online to bez wątpienia najszybszy sposób na wysłanie deklaracji z zagranicy.

Jak wysłać PIT przez internet

Aby to zrobić, konieczny jest program PIT 2019 online. Po jego otwarciu musimy wybrać odpowiedni druk formularza. Następnie wypełniamy go starannie, zwracając uwagę, by uzupełnić wszystkie wymagane rubryki i nie popełnić błędów lub literówek (np. w numerze NIP czy Pesel). Wypełniony PIT dosłownie jednym kliknięciem możemy przesłać do właściwego Urzędu Skarbowego. Należy zwrócić uwagę, do jakiej placówki wysyłamy PIT – sprawdźmy wcześniej, który urząd jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania w Polsce.