Najczęstsze błędy w deklaracjach PIT i jak ich uniknąć

Najczęstsze błędy w deklaracjach PIT i jak ich uniknąć

Rozliczanie rocznej deklaracji PIT to obowiązek każdego podatnika. Nie jest to jednakże zadanie najprostsze. Co roku ponad 1% zeznań podatkowych składanych w Urzędach Skarbowych zawiera różnego rodzaju błędy. Które z nich są najczęstsze i w jaki sposób ich uniknąć? Doradzamy w poniższym artykule.

Niepodpisanie deklaracji

Jedną z najczęściej popełnianych pomyłek jest niepodpisanie deklaracji podatkowej. Podczas gdy w przypadku składania deklaracji osobiście w placówce skarbowej urzędnik, który ewentualnie przejrzy „na szybko” nasz PIT, może zwrócić uwagę, że jest on niepodpisany, to już w sytuacji, gdy zeznanie wyślemy pocztą czy kurierem, będzie to niemożliwe. Co istotne, wykonując rozliczenie PIT przez internet, nie musimy składać podpisu. Jest to więc kolejna zaleta przemawiająca na korzyść tego sposobu składania deklaracji (poza przede wszystkim znaczną oszczędnością czasu i możliwością wysyłki PIT-u w dowolnym dniu i godzinie).siedzacy-anonimowy-analityk_1088-721

Nieaktualny druk

Do częstych błędów należy również wypełnianie zeznania na nieaktualnym formularzu PIT. Należy stosować się do reguły mówiącej o tym, by nigdy nie uzupełniać druków, które zostały nam z zeszłego roku (nie mówiąc już o starszych). Mimo że z roku na rok zmiany w PIT-ach są zazwyczaj niewielkie, to jednakże fakt ich występowania dyskwalifikuje druki z zeszłych lat. Każda deklaracji podatkowa, np. PIT 36 czy inna, uzupełniona na starym druku, skutkuje odrzuceniem jej przez Urząd Skarbowy i koniecznością wykonania korekty.

Literówki i błędne numery

Kolejnym często popełnianym błędem są wszelkiego rodzaju pomyłki we wpisywanych danych, również identyfikacyjnych. Można zaliczyć do nich np. podwójne spacje, tzw. literówki, wpisanie niewłaściwego adresu Urzędu Skarbowego (właściwy to ten odpowiedni dla adresu zamieszkania podatnika, który niekoniecznie jest taki sam jak zameldowania). Nierzadko podatnicy mylą też numer NIP z Peselem. Regułą jest, że tym drugim numerem posługują się osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, z kolei NIP jest dla przedsiębiorcy. Często jednakże dochodzi do pomyłek na tym polu.