Termin rozliczenia deklaracji podatkowych upływa 2 maja 2019 roku. W tym terminie należy nie tylko złożyć w skarbówce swą deklarację, ale również zapłacić należny podatek. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule.
Niedopłata podatku
Osoba, która rozlicza PIT 2020 online lub drogą tradycyjną (zeznanie składane osobiście w skarbówce) i uzyskuje informację o niedopłacie podatku (rubryka „do zapłaty” w formularzu), jest zobowiązana do jak najszybszego uiszczenia należności względem Urzędu Skarbowego. Złożenie PIT-u nie musi nastąpić tego samego dnia co zapłacenie brakujących środków. Ważne jest natomiast, żeby trzymać się ustawowych terminów i uiścić należną kwotę do 2 maja 2019 roku. W przeciwnym wypadku niedopłata stanie się zaległością, od której trzeba będzie zapłacić odsetki.
Jak zapłacić należny podatek?
Wspomniany podatek należy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego, w którym złożyliśmy nasz PIT online lub też osobiście. Można to zrobić zarówno przelewem bankowym, jak i gotówkowo – bezpośrednio w kasie owej placówki, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK), na poczcie lub w banku. Wybierając formę gotówkową, należy pamiętać o skorzystaniu ze specjalnych druków polecenia wpłaty (przelewu), które zawierają określone rubryki, takie jak m.in. nasze dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, Pesel), okres, za który dokonujemy wpłaty oraz symbol formularza.
Wybierając formę bezgotówkową, również należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim nie wykonujemy zwykłego przelewu, tylko specjalny przelew internetowy oznaczony zazwyczaj jako „przelew US/ZUS” czy też „przelew podatkowy”. Jest on wzbogacony o dodatkowe rubryki, które należy wypełnić, m.in. trzeba podać rodzaj i numer identyfikacyjny podatnika, okres płatności (np. za rok 2020) oraz symbol formularza (przykładowo PIT-37 albo PIT-36).
Terminem zapłaty podatku drogą internetową jest dzień obciążenia rachunku bankowego na podstawie polecenia przelewu. Istotne jest także to, żeby korzystać ze swojego konta bankowego. Nie można zapłacić podatku z cudzego konta, nawet jeżeli np. mąż chciałby zapłacić podatek za małżonkę (albo odwrotnie), lecz nie robi tego ze wspólnego konta. Niestety, bank nie uzna wówczas takiej wpłaty.