Niedopłata podatku w deklaracji PIT. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Niedopłata podatku w deklaracji PIT. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Termin rozliczenia deklaracji podatkowych upływa 2 maja 2019 roku. W tym terminie należy nie tylko złożyć w skarbówce swą deklarację, ale również zapłacić należny podatek. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule.

Niedopłata podatku

Osoba, która rozlicza PIT 2020 online lub drogą tradycyjną (zeznanie składane osobiście w skarbówce) i uzyskuje informację o niedopłacie podatku (rubryka „do zapłaty” w formularzu), jest zobowiązana do jak najszybszego uiszczenia należności względem Urzędu Skarbowego. Złożenie PIT-u nie musi nastąpić tego samego dnia co zapłacenie brakujących środków. Ważne jest natomiast, żeby trzymać się ustawowych terminów i uiścić należną kwotę do 2 maja 2019 roku. W przeciwnym wypadku niedopłata stanie się zaległością, od której trzeba będzie zapłacić odsetki.

Jak zapłacić należny podatek?

Wspomniany podatek należy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego, w którym złożyliśmy nasz PIT online lub też osobiście. Można to zrobić zarówno przelewem bankowym, jak i gotówkowo – bezpośrednio w kasie owej placówki, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK), na poczcie lub w banku. Wybierając formę gotówkową, należy pamiętać o skorzystaniu ze specjalnych druków polecenia wpłaty (przelewu), które zawierają określone rubryki, takie jak m.in. nasze dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, Pesel), okres, za który dokonujemy wpłaty oraz symbol formularza.szalony-biznesmen-szczesliwy-wyraz_1194-4196

Wybierając formę bezgotówkową, również należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim nie wykonujemy zwykłego przelewu, tylko specjalny przelew internetowy oznaczony zazwyczaj jako „przelew US/ZUS” czy też „przelew podatkowy”. Jest on wzbogacony o dodatkowe rubryki, które należy wypełnić, m.in. trzeba podać rodzaj i numer identyfikacyjny podatnika, okres płatności (np. za rok 2020) oraz symbol formularza (przykładowo PIT-37 albo PIT-36).

Terminem zapłaty podatku drogą internetową jest dzień obciążenia rachunku bankowego na podstawie polecenia przelewu. Istotne jest także to, żeby korzystać ze swojego konta bankowego. Nie można zapłacić podatku z cudzego konta, nawet jeżeli np. mąż chciałby zapłacić podatek za małżonkę (albo odwrotnie), lecz nie robi tego ze wspólnego konta. Niestety, bank nie uzna wówczas takiej wpłaty.