Odliczenia i ulgi podatkowe dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą

Odliczenia i ulgi podatkowe dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą

Przedsiębiorcy oraz właściciele zarówno małych, jak i dużych firm, mogą w swym rocznym rozliczeniu PIT skorzystać z kilku odliczeń podatkowych. Jakie to ulgi i kto konkretnie może je odliczyć od podatku? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Dla kogo więcej przywilejów?

monitorowanie-zysk-ksiegowy-laptop-zdjecie_1232-3780Dla przedsiębiorców rozliczających się wedle skali podatkowej ustawodawca przewidział najwięcej odliczeń. Z kolei osoby opodatkowane wedle karty podatkowej lub też liniowo, nie skorzystają z żadnych ulg w rozliczeniu PIT online, poza odliczeniami składek na ubezpieczenie społeczne. Nie mogą też odliczyć darowizn ani złożyć wspólnego PIT-u z dziećmi, mężem lub żoną.

Osoby rozliczające się według skali

Przedsiębiorcy rozliczający się wedle skali podatkowej 18% lub 32%, mogą skorzystać z licznych odliczeń od podatku. Przykładowo, składając swoje rozliczenie poprzez program PIT 2019 online czy też na druku papierowym, mogą otrzymać oni zwrot środków wynikający z ulgi na inwestowanie w nowe technologie albo za korzystanie z internetu. Dokonają też odliczenia od uzyskanego dochodu oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby z dziećmi skorzystają z ulgi prorodzinnej, a wymagające rehabilitacji – również odliczą ją od podatku. To samo dotyczy płatników składających darowizny na określone cele realizowane przez organizacje pożytku publicznego. Osoby te mają ponadto możliwość złożenia PIT-u wspólnie z dzieckiem, żoną lub mężem.

Rozliczanie ryczałtowe

Także dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem przewidział ustawodawca kilka możliwości odliczeniowych. Osoby te mogą więc skorzystać z ulgi internetowej i na zabiegi rehabilitacyjne. Odliczą składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także darowizny rzeczowe i pieniężne. Nie mogą natomiast skorzystać z odliczenia na nowe technologie oraz ulgi prorodzinnej, chyba że osiągają też przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. w wyniku pracy etatowej. Mają też obowiązek się rozliczyć samodzielnie, nie złożą bowiem deklaracji podatkowej wspólnie z potomkiem albo małżonkiem.