PIT-36 – deklaracja podatkowa dla prowadzących własną działalność

PIT-36 – deklaracja podatkowa dla prowadzących własną działalność

PIT-36 to jeden z najczęściej wypełnianych zeznań podatkowych dla rozliczania działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Wspomniany rodzaj deklaracji powinny wypełnić także osoby, które uzyskują dochody z najmu, opodatkowane na ogólnych zasadach. W poniższym artykule znajdziesz więcej informacji na temat PIT-u 36.

Kto rozliczy druk 36?

Oprócz sytuacji wymienionych wyżej, PIT 36 online albo drogą tradycyjną rozliczy także podatnik, który w danym roku podatkowym uzyskał dochody ze źródeł przychodów położonych za granicą, z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy, a także z innych źródeł, które są opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz ten powinni złożyć również ci podatnicy, którzy skorzystali z kredytu podatkowego w roku następnym po założeniu działalności gospodarczej albo dwa lata po owym roku, jak również osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej.puste-dokumenty-w-gornej-czesci-klawiatury_1232-1196

Do kiedy rozliczyć PIT-36?

Deklarację podatkową nr 36 należy złożyć do 2 maja 2019 roku. Pamiętajmy jednakże, że 1 maja to dzień ustawowo wolny od pracy, toteż Urzędy Skarbowe będą wtedy zamknięte. Jest to problem, jeżeli chcielibyśmy złożyć PIT osobiście. Ostatecznie będziemy mogli bowiem zrobić to dopiero 2 maja. Aby uniknąć wówczas długich kolejek w placówce skarbowej, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drogi internetowej i złożenie deklaracji poprzez odpowiednią aplikację.

Jeśli chodzi o pity 2020 program do ich rozliczania powinien być przede wszystkim bezpieczny, sprawdzony i wolny od błędów. Skorzystanie z takiego programu i wysłanie PIT-u drogą internetową pozwoli nam uniknąć nie tylko kolejek i stresu związanego z koniecznością zdążenia przed zamknięciem skarbówki, ale da możliwość wysłania deklaracji o naprawdę dowolnej porze dnia i nocy. W przypadku skorzystania z drogi internetowej, możemy przesłać swój PIT również 1 maja, czyli wówczas, gdy wszystkie placówki Urzędów Skarbowych będą nieczynne. Jest to niewątpliwy plus i przewaga wysyłki PIT-ów online nad tradycyjnym sposobem rozliczania się.