PIT ONLINE 2019

W 2019 roku obowiązek rozliczania pit online dotyczy większości płatników. Podatnicy nie maja takiego obowiązku, choć mają taką mozliwość.

Czy jesteśmy już przygotowani na  rozliczanie pit online? Jest to forma niewątpliwie wygodna, oszczędzająca nasz czas.  Możemy rozliczać się i wysyłać zeznania o każdej porze dnia, a nawet nocy, nie wychodząc z domu albo będąc daleko od miejsca zamieszkania – wystarczy mieć do dyspozycji komputer i łącze internetowe. Konieczny jest też aktualny program do rozliczania pit nazywany program pit 2014 online lub program pit 2019 online.

W bieżącym roku został wprowadzony obowiązek elektronicznego rozliczania pitów przez płatników. Duże zmiany odczuwają ci płatnicy, którzy do tej pory druki PITwysyłali pocztą lub dostarczali osobiście do urzędu skarbowego, nie korzystali z internetu. Obecnie ci płatnicy, którzy rozliczają więcej niż 5 podatników lub prowadzą biura rachunkowe zmuszeni są do wysyłki druków do urzędu podatkowego w formie elektronicznej. Rozliczający od 1 do 5 podatników mają alternatywę w przypadku druków wysyłanych do końca lutego:

  • albo druki wysłać w formie elektronicznej w terminach takich samych jak w roku poprzednim,
  • albo dostarczać je tradycyjnie, w formie papierowej, jednak we wcześniejszym  terminie tj. do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym ( o miesiąc wcześniej niż za rok poprzedni).

W zakresie druków wysyłanych standardowo do końca stycznia – obowiązkowa jest ich wysyłka w formie elektronicznej.

Podatnicy nie mają obowiązku korzystania z drogi elektronicznej i rozliczania pit online.Tak jak w latach ubiegłych dopuszczalne jest złożenie zeznania podatkowego  w formie dokumentu pisemnego i dostarczenie do właściwego urzędu skarbowego osobiście, złożenie go w okienku podawczym  ewentualnie wysyłanie listem poleconym (lub inną alternatywną formą przesyłki). Podatnicy nie mają takiego obowiązku, ale mogą skorzystać z  możliwości i wybrać   rozliczenie pit przez internet. Często zachęcają też do tego Darmowe Programy PIT. Jakie wybrać? Jak rozliczyć PIT za darmo? Być może warto zrobić przegląd programów i zdecydować się na program do rozliczania pit, który jest wiarygodny i bezpieczny, który  zaoszczędzi nasz czas, jeśli nie chcemy poświęcać go zbyt dużo na wypełnianie PIT i podpowie, jak zaoszczędzić nasze pieniądze płacąc mniejsze podatki.