Portal podatkowy Ministerstwa Finansów

Portal podatkowy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów w ramach prowadzonego przez siebie projektu e-podatki uruchomiło portal podatkowy (strona e-deklaracje.gov wchodzi w część portalu podatnika).

Założeniem projektu e-podatki jest m.in podzielenie portalu podatkowego na dwie części:

1. Ogólnodostępna częśc portalu – ta część jest już dostępna na stronach ministerstwa finansów/administracji skarbowej. To część głównie informacyjna – można tu znaleleźć przepisy podatkowe, informacje o podatkach, druki PIT do wydruku a także do rozliczenia PIT online (w sekcji e-deklaracje).  W tej części portalu znajdziemu również ważne komunikaty, zmiany w przepisach podatkowych, interpretacje. Sekcja ta jest podzielona na działy – w zależności od sytuacji podatkowej. Można tę strone spersonalizować stosownie do swoich potrzeb informacyjnych i do wiadomości, które nas najbardziej interesują.

2. Część portalu dla zalogowanych – ta część jest jeszcze w przygotowaniu. Będzie ona zawierać, oprócz powyższych funkcjonalności, możliwość wysłania PIT online, zapłaty podatku, dostęp do własnych danych podatkowych, możliwość składania i odbierania pism ze skarbówki, a także dostęp do statusu prowadzonych spraw.
Aby mieć dostęp do powyższych czynności, móc zalogować się do tej części portalu wymagane jest konto na ePUAP lub certyfikowany podpis kwalifikowany. Do wysłania PIT online niezbędne będzie wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
W 2019 r w powyższy spósób będzie można wysłać jedynie PIT-37 – pozostałe druki będa wprowadzane w dalszych latach.

Wysłanie deklaracji on line przez państwowy system informatyczny wydaje się nie dorównywać innym programom do PIT online. Przewagę programu PIT online stanowi wysłanie PIT online bez konieczności konta na ePUAP czy bezpiecznego podpisu – danymi autoryzacyjnymi, wedle przepisów finansowych, jest podpis z ubiegłorocznego PIT-u, który wystarczy aby wysłać PIT online i nie doprowadzi do podszyć się za innę osobę.
Innym walorem programu do PIT online jest również łatwośc wypełniania PIT-u – korzystając z programu nie trzeba znać się na podatkach – system jest intuicyjny i sam wylicza odpowiednie kwoty na podstawie paru prostych pytań.
Również udostępiamu przegląd/status/historię wysłanych PIT-ów.

Rozlicz PIT 2019 r. online bezpłatnym programem do PIT. Do dzieła! ;-)