Przekaż 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Przekaż 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Rozliczając deklarację podatkową, warto skorzystać z możliwości odliczenia 1% podatku i przekazania go wybranej organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu nasze pieniądze mogą wspomóc szczytny cel. W jaki sposób to zrobić? W poniższym artykule doradzamy, jak szybko i prosto przekazać swój 1%.

Dla kogo 1%?

Wspomniany 1% nie jest formą ani ulgi podatkowej, ani darowizny. To część podatku, który podatnik ma prawo rozdysponować, wypełniając swój PIT 2019 online albo w wersji papierowej. Może przekazać go dowolnej organizacji pożytku publicznego, a jeśli tego nie zrobi, jego 1% trafi na rzecz państwa. Należy pamiętać, że swego 1% nie można przekazać dowolnej fundacji czy stowarzyszeniu. Musi to być koniecznie organizacja pożytku publicznego, a żeby nią zostać, instytucje muszą spełnić pewne warunki i wymagania. Pełna, aktualna lista organizacji, którym można przekazać środki finansowe z podatku, dostępna jest na przykład na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W jaki sposób można przekazać swój 1%? To łatwe. Podczas wypełniania deklaracji podatkowej wystarczy w odpowiednią rubrykę wpisać numer KRS wybranej OPP oraz wysokość przekazywanej kwoty.

Kto może odliczyć swój 1%?

Rozliczając pity 2019 online lub papierowe, z możliwości  wpłacenia pieniędzy na dowolną OPP mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym (19%), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jak również według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych (np. w przypadku umowy zlecenia, o prawa autorskie albo umowy o pracę). Natomiast darowizny ze swego podatku przekazać nie mogą osoby rozliczające się wedle karty podatkowej. Pamiętajmy również, że równocześnie można rozliczyć w jednej deklaracji zarówno ulgę na darowiznę, jak i przekazać swój 1% podatku.

Należy mieć na uwadze, że oddanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie następuje w postaci bezpośredniej wpłaty podatnika. To Urząd Skarbowy, do którego podatnik wysłał albo osobiście złożył swój PIT, dokonuje wpłaty na wniosek zawarty w deklaracji.