Przychody bez pośrednictwa płatnika, czyli kto rozlicza PIT 36?

Przychody bez pośrednictwa płatnika, czyli kto rozlicza PIT 36?

Wybór właściwego formularza zeznania podatkowego nie należy do najprostszych zadań. Mnogość deklaracji, reguł i „kruczków prawnych” sprawia, że nierzadko podatnik nie wie nie tylko jak wypełnić PIT, ale i który PIT wybrać. W poniższym artykule przedstawimy informacje na temat PIT-u 36 i podpowiemy, dla kogo jest on przeznaczony.

Kto rozlicza PIT 36?

Deklarację pit 36 online lub drogą papierową powinny złożyć osoby o zarobkach opodatkowanych według skali podatkowej (stawka 18%, natomiast w przypadku nadwyżki dochodu powyżej 85528 zł – według podatku 32%). PIT ten składają ci wszyscy, którzy nawet część przychodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika, czyli będący zmuszeni do samodzielnego obliczenia zaliczki na podatek albo obliczenia wartości podatku do zapłaty. W przypadku więc gdy przychody były rozliczane przez pracodawcę lub innego płatnika, podatnik złoży tylko PIT 37.

 

Pozarolnicza działalność gospodarcza

PIT 36 dotyczy w szczególności osób, które prowadzą działalność gospodarczą pozarolniczą, opodatkowaną według zasad ogólnych przy stosowaniu skali podatkowej wynoszącej 18-32%. Deklaracja owa nie dotyczy natomiast podatników posiadających działalność rozliczaną ewidencjonowanym ryczałtem, chyba że prowadzą oni dwa typy działalności – jedną opodatkowaną według skali (czyli PIT 36), a drugą właśnie ryczałtem ewidencjonowanym (PIT nr 28). Wówczas podatnik złoży dwie deklaracje, odrębne dla każdej działalności.

computer-313840_640

PIT dla najemców

PIT ten powinny złożyć także osoby prowadzące najem, podnajem, dzierżawę i poddzierżawę albo zawierające inne umowy tego rodzaju, opodatkowane na zasadach ogólnych. Dotyczy to również tych podatników, którzy zarabiają za granicą albo uzyskują dochody ze źródeł zagranicznych i nie mają obowiązku rozliczania w Polsce zaliczek na podatek z tytułu owego zatrudnienia.

 

Pamiętaj o aktualnej wersji formularza

Wypełniając ów PIT, trzeba pamiętać również o wszelkich niezbędnych załącznikach. Miejmy również na uwadze, że co roku formularze PIT-ów się zmieniają. I mimo że nie są to zmiany znaczne, najlepiej nie korzystać np. z deklaracji, która została nam z ubiegłego roku. Najlepiej pobrać najnowszą deklarację w pobliskim Urzędzie Skarbowym, ściągnąć i wydrukować ją z sieci albo pobrać zaktualizowany, najnowszy pity 2020 program.