Wybór właściwego formularza zeznania podatkowego nie należy do najprostszych zadań. Mnogość deklaracji, reguł i „kruczków prawnych” sprawia, że nierzadko podatnik nie wie nie tylko jak wypełnić PIT, ale i który PIT wybrać. W poniższym artykule przedstawimy informacje na temat PIT-u 36 i podpowiemy, dla kogo jest on przeznaczony.
Kto rozlicza PIT 36?
Deklarację pit 36 online lub drogą papierową powinny złożyć osoby o zarobkach opodatkowanych według skali podatkowej (stawka 18%, natomiast w przypadku nadwyżki dochodu powyżej 85528 zł – według podatku 32%). PIT ten składają ci wszyscy, którzy nawet część przychodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika, czyli będący zmuszeni do samodzielnego obliczenia zaliczki na podatek albo obliczenia wartości podatku do zapłaty. W przypadku więc gdy przychody były rozliczane przez pracodawcę lub innego płatnika, podatnik złoży tylko PIT 37.
Pozarolnicza działalność gospodarcza
PIT 36 dotyczy w szczególności osób, które prowadzą działalność gospodarczą pozarolniczą, opodatkowaną według zasad ogólnych przy stosowaniu skali podatkowej wynoszącej 18-32%. Deklaracja owa nie dotyczy natomiast podatników posiadających działalność rozliczaną ewidencjonowanym ryczałtem, chyba że prowadzą oni dwa typy działalności – jedną opodatkowaną według skali (czyli PIT 36), a drugą właśnie ryczałtem ewidencjonowanym (PIT nr 28). Wówczas podatnik złoży dwie deklaracje, odrębne dla każdej działalności.
PIT dla najemców
PIT ten powinny złożyć także osoby prowadzące najem, podnajem, dzierżawę i poddzierżawę albo zawierające inne umowy tego rodzaju, opodatkowane na zasadach ogólnych. Dotyczy to również tych podatników, którzy zarabiają za granicą albo uzyskują dochody ze źródeł zagranicznych i nie mają obowiązku rozliczania w Polsce zaliczek na podatek z tytułu owego zatrudnienia.
Pamiętaj o aktualnej wersji formularza
Wypełniając ów PIT, trzeba pamiętać również o wszelkich niezbędnych załącznikach. Miejmy również na uwadze, że co roku formularze PIT-ów się zmieniają. I mimo że nie są to zmiany znaczne, najlepiej nie korzystać np. z deklaracji, która została nam z ubiegłego roku. Najlepiej pobrać najnowszą deklarację w pobliskim Urzędzie Skarbowym, ściągnąć i wydrukować ją z sieci albo pobrać zaktualizowany, najnowszy pity 2020 program.