Rozliczanie się z dzieckiem – czy warto składać wspólny PIT?

Rozliczanie się z dzieckiem – czy warto składać wspólny PIT?

Rodzice samotnie wychowujący przynajmniej jedno dziecko, mają możliwość skorzystania ze wspólnego złożenia deklaracji podatkowej wraz z potomkiem. Daje to szereg korzyści. Jakich? Wyjaśniamy poniżej.

Kto rozliczy się wspólnie z dzieckiem?

Osoba, która chce złożyć PIT online lub w wersji papierowej wspólnie z potomkiem, musi spełniać jeden podstawowy warunek – być osobą samotnie wychowującą dziecko. Co ciekawe, wystarczy być  takowym rodzicem jedynie przez jeden dzień w ciągu roku, aby już spełnić ów warunek. Do osób samotnie wychowujących dziecko można też zaliczyć pary, w których jedno z małżonków odbywa karę więzienia albo zostało pozbawione praw rodzicielskich. Tak więc fakt ten dotyczy w rzeczywistości osób w każdym „stanie rodzinnym”, nie tylko panny, kawalerów, rozwodników czy wdowy.

Zalety wspólnego rozliczania się

kupowac-waluty-euro-finansowy-kieszen_1150-1138Jeżeli spełniasz wymienione wyżej wymagania, rozlicz PIT 2020 online wspólnie z dzieckiem i skorzystaj z przywilejów wynikających z tego faktu. Jakie to korzyści? Przede wszystkim samotny rodzic może zapłacić podatek w kwocie wynoszącej podatek podwójny, wyliczony od wysokości połowy ze swoich dochodów rocznych. Jeśli dziecko nie zarabia, to rodzic może też skorzystać ze stawki podatkowej niższej niż ta, którą miałby obowiązek zapłacić, gdyby składał PIT samodzielnie, tzn. gdyby jego zarobki predestynowały go do opodatkowania wedle skali 32%, to korzystając ze wspólnego rozliczenia z potomkiem, może pozostać w skali 18%. Osoba samotnie wychowująca dziecko ma też możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na pierwsze i kolejne dzieci, w wysokości ustalonej zgodnie z ustawą.

Jak rozliczyć się razem z dzieckiem?

W jaki sposób można więc rozliczyć się wspólnie z dzieckiem? Aby to zrobić, należy złożyć specjalne oświadczenie mówiące o opodatkowaniu jako rodzic wychowujący dzieci samotnie. Deklaracja ta to nic innego jak po prostu zaznaczenie odpowiedniej rubryki na formularzu podatkowym. Można to zrobić zarówno na druku papierowym, jak i wysyłając zeznanie online.