Rozliczenie PIT przez Internet – to jest łatwiejsze niż myślisz!

Rozliczenie PIT przez Internet – to jest łatwiejsze niż myślisz!

Każdy podatnik powinien wiedzieć, że do kwietnia każdego roku ma czas, aby złożyć roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli rozliczenie PIT. Wiele osób zwleka ze sporządzeniem deklaracji o wysokości dochodów do ostatniego momentu. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ istnieje ryzyko, że nie zdążymy rozliczyć się w terminie. Dodatkowo im wcześniej złożymy odpowiednie formularze do urzędu skarbowego, tym szybciej zostanie naliczony zwrot podatku. W przypadku kiedy nie korzystamy z usług biura rachunkowego, a boimy się popełnienia błędów w wypełnianych dokumentach, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z programu komputerowego do rozliczania podatków.

Rozliczanie PIT przez Internet lub za pomocą oprogramowania księgowego

Mylić się jest rzeczą ludzką, ale popełnianie błędów w deklaracjach podatkowych może mieć dla nas niekorzystne konsekwencje. Urzędowe formularze bardzo często zawierają wiele rubryczek, które nie są wystarczająco opisane, by je wypełnić bez większych problemów. Oczywiście można skorzystać ze wzorów. Jednak zdecydowanie łatwiej jest wykonać rozliczenie PIT za pomocą oprogramowania komputerowego lub specjalnej platformy internetowej.

Za pomocą programu powstanie elektroniczny formularz – niczego nie będziemy musieli wypełniać ręcznie. Dodatkowo gotowy plik można od razu przesłać drogą elektroniczną do urzędu skarbowego – deklaracji nie musimy zanosić osobiście do urzędu, dzięki czemu nie będziemy stać w kolejce i denerwować się, że tracimy cały dzień na przekazanie urzędnikowi jednego dokumentu.

Przekaż 1% podatku na działalność charytatywną

Pamiętaj, że bez względu na to, w jaki sposób wypełniasz deklarację roczną, masz możliwość przekazania 1 procent na OPP, czyli Organizację Pożytku Publicznego. 1% podatku, który odliczany jest od twoich dochodów, nie musi trafiać do budżetu państwa – możesz wesprzeć hospicjum, schronisko dla zwierząt czy fundację. Ważne, abyś zaznaczył to w odpowiednim miejscu na wypełnianym formularzu.