Składanie formularzu PIT – czy zawsze musisz się podpisać?

Składanie formularzu PIT – czy zawsze musisz się podpisać?

 

Wiele osób obawia się składania deklaracji podatkowej drogą internetową ze względu na rzekomą konieczność podpisania się na zeznaniu podatkowym. Po co składać PIT online, skoro i tak wcześniej trzeba będzie go podpisać, czyli wyrobić sobie podpis elektroniczny? Jest to błędne myślenie! Podczas składania PIT-ów przez internet w ogóle nie trzeba ich fizycznie podpisywać. W poniższym krótkim artykule przedstawiamy więcej informacji na ten temat.

Dane weryfikacyjne

Obecnie, aby złożyć PIT 36 online lub każdy inny formularz podatkowy, nie jest wymagany podpis elektroniczny. Wystarczy podać niezbędne dane weryfikacyjne, do których zalicza się identyfikator podatkowy (to znaczy numer NIP lub Pesel), imię, nazwisko, datę urodzenia, a także kwotę przychodu. Owe informacje traktowane są jako swego rodzaju elektroniczny podpis na formularzu podatkowym.stol-roboczy-z-raportem-i-laptop_1150-357

Złożenie deklaracji drogą internetową

Składanie PIT-ów przez internet jest niezwykle proste i szybkie. Skoro już wiemy, że aby złożyć deklarację online nie jest nawet wymagany podpis, nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym i kolejnych latach skorzystać z tej formy rozliczania PIT-ów. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni do PIT-ów 2020 program? Przede wszystkim sprawdźmy, czy aplikacja służąca do wysyłki PIT-ów jest bezpieczna i szyfrowana, wolna od wirusów, posiadająca odpowiednie certyfikaty, dzięki którym wysyłane przez nas dane identyfikacyjne są chronione i nikt niepowołany nie ma prawa ich przechwycić. Ważne jest także to, żeby ściągana wersja zawierała wszystkie najświeższe wersje formularzy podatkowych. To bardzo istotna kwestia, bowiem wysłanie PIT-u na starym, nieaktualnym druku skutkuje koniecznością złożenia korekty, tym razem na najnowszej wersji zeznania PIT.

Kiedy już wybierzemy i ściągniemy odpowiednią aplikację komputerową, nie pozostaje nam nic innego jak staranne i dokładne wypełnienie wybranej deklaracji podatkowej. Podczas składania PIT-u zwróćmy szczególnie uwagę na Urząd Skarbowy, do którego adresujemy zeznanie podatkowe. Pamiętajmy o dokładnym wyliczeniu i wpisaniu wszelkich kwot, aby nie popełnić żadnej pomyłki i błędu. Nie zapomnijmy też o terminowym rozliczeniu się – złożenie PIT-u po ustawowym terminie skutkuje niestety nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony fiskusa.