Sprzedaż na aukcjach internetowych w rocznym zeznaniu PIT

Sprzedaż na aukcjach internetowych w rocznym zeznaniu PIT

Sprzedaż na aukcjach internetowych przynosi dochód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, teoretycznie powinien być więc uwzględniony w rocznej deklaracji PIT. Jednak nie zawsze jest to konieczne. W jakiej sytuacji tak się dzieje? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Sprzedaż prywatna przedmiotów

W przypadku kiedy osoba wystawiająca aukcje internetowe i sprzedająca na nich określone przedmioty nie prowadzi własnej działalności gospodarczej a wspomniana sprzedaż nie jest częścią owej działalności, można stwierdzić, że handluje ona swym własnym, prywatnym mieniem. Co istotne, sprzedawać w ten sposób można zarówno nowe, jak i używane przedmioty. Liczy się bowiem czas, w jakim dana osoba dokonuje sprzedaży. Jeśli dzieje się to w czasie ponad 6 miesięcy od dnia zakupu przedmiotu, to sprzedawca nie musi płacić podatku i wykazywać owej informacji, gdy wykonuje roczne rozliczenie PIT online czy też na druku papierowym.firmowe-czesc-poprawa-komputer_1150-1393

Kontrola skarbowa

W sytuacji, kiedy dana osoba handluje dużo i często, Urząd Skarbowy można poddać w wątpliwość jej stwierdzenie, że wszystkie sprzedawane rzeczy są prywatne, posiadane minimum 6 miesięcy, a transakcje nie są przeprowadzane w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku może skontrolować podatnika i to po stronie sprawdzanego jest udowodnienie, że sprzedaże były prywatne a dane produkty są w jego posiadaniu przez wymaganą długość czasu.

Zdarza się także, iż cena sprzedaży danego produktu jest dużo niższa niż koszt rynkowy. Skarbówka może w takiej sytuacji ustalić przychód sprzedającego, od jakiego zapłaci on podatek dochodowy, czerpiąc z powszechnych źródeł informacji o rynkowej wartości produktu.

Co wpisać w PIT           

Jeżeli więc dana osoba nie spełnia wymaganych wyżej warunków (w szczególności dotyczących okresu 6 miesięcy), musi rozliczyć  zrealizowane sprzedaże na formularzu podatkowym, zarówno papierowym, jak i poprzez program pit 2019 online. Co ważne, należy to zrobić także wtedy, kiedy osoba nic nie zarobiła na konkretnej transakcji.