Ulga budowlana w rozliczeniu PIT – sprawdź, kto może z niej skorzystać

Ulga budowlana w rozliczeniu PIT – sprawdź, kto może z niej skorzystać

Jeszcze kilka lat temu z ulgi budowlanej można było skorzystać o wiele częściej i w szerszym zakresie, niż obecnie, np. kupując materiały budowlane i wykończeniowe, a także budując dom czy remontując mieszkanie. Od 1 stycznia 2014 roku ulga ta dotyczy już jednak tylko osób, które budują swój pierwszy dom. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej uldze? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Dla kogo ulga budowlana?

Ze wspomnianego odliczenia od podatku skorzystać mogą osoby budujące dom, wykonujące rozbudowę lub nadbudowę budynku do celów mieszkalnych, a także dostosowujące część lub cały budynek niemieszkalny do celów mieszkaniowych. Istotnym warunkiem uprawniającym do skorzystania z owej ulgi jest również konieczność posiadania pozwolenia na budowę wydanego po 1.01.2014 roku a podatnik (w wypadku małżeństw – młodsza osoba) do końca roku, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie może mieć skończonych 36 lat. Ważne jest także, aby powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekraczała 75 m2, a domu jednorodzinnego – 100 m2.praca-w-biurze_1150-124

Ze wspomnianej ulgi skorzystać mogą podatnicy spełniający wyżej wymienione wymagania, którzy wpiszą ową ulgę w wypełniane rozliczenie, np. deklarację nr 28, 37 lub PIT 36 online lub składaną drogą tradycyjną. Konieczne jest również dostarczenie kserokopii wymaganych dokumentów, m.in. pozwolenia na budowę oraz faktur potwierdzających poniesione wydatki. Pamiętajmy, że kwotę zwrotu zaokrągla się do pełnych złotych.

Oczekiwanie na zwrot

Decyzję o uznaniu ulgi budowlanej i zwrocie podatku Urząd Skarbowy wydaje w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku – zarówno osobiście w skarbówce, jak i drogą internetową poprzez właściwy do PIT-ów 2020 program. Natomiast w ciągu 25 dni od daty wydania decyzji, fiskus dokonuje zwrotu podatku na podany przez podatnika numer rachunku bankowego. Może się zdarzyć, że urząd spóźni się z wydaniem decyzji albo wpłatą zwrotu w ustawowym terminie. W takim przypadku podatnikowi przysługują ustawowe odsetki.