Ulga na internet – zasady rozliczenia

Ulga na internet – zasady rozliczenia

Podatnicy, którzy zdecydują się w tym roku skorzystać z ulgi internetowej, będą mogli zrobić to ponownie tylko w następnym roku. Planując rozliczenie PIT online, warto się zatem zastanowić, kiedy opłaca nam się wykorzystać kwotę objętą ulgą, by skutecznie obniżyć nasz podatek.Z uwagi na wprowadzone ograniczenia, na skorzystaniem z prawa do ulgi powinny się zastanowić osoby, które nie ponoszą kosztów związanych z dostępem do sieci przez cały rok. W tej sytuacji kwota odliczenia będzie niższa, natomiast uwzględnienie ulgi w deklaracji PIT automatycznie wymusi na nas skorzystanie z ulgi w następnym roku.

Jakie wydatki możemy odliczyć?
Wydatki, które kwalifikują się do odliczenia, to te, które ponosimy w związku z dostępem do samej sieci. Przy czym nie ma tutaj znaczenia rodzaj sieci. Może to być zarówno internet stacjonarny, jak i mobilny w telefonie bądź w laptopie. Warto jednak podkreślić, że do kosztów nie zaliczamy wydatków na modem czy router. Liczy się tylko opłata abonamentowa. W celu udokumentowania płatności za dostęp do internatu, należy zbierać wszystkie faktury wystawione przez operatora oraz nasze dowody wpłaty. Bez względu na to, czy dokonujemy opłaty na poczcie czy przelewem bankowym, zachowajmy potwierdzenie.

Jaki rodzaj umowy z operatorem uprawnia do ulgi
Przede wszystkim należy pamiętać, że umowa musi na nazwisko podatnika, który ma zamiar skorzystać z ulgi i użytkuje dane łącznie. Nie możemy na przykład odliczyć kosztów związanych z opłacaniem dostępu do sieci w wynajmowanym mieszkaniu. Jeśli umowa jest popisana na innego członka rodziny, także nie uda nam się skorzystać z ulgi nawet, gdy to my regularnie opłacamy rachunki.
Kolejna istotna kwestia dotyczy tzw. umów pakietowych. Obecnie bardzo często operatorzy sieci oferują pakiet trzy w jednym, czyli internet, telewizja i telefon w jednej opłacie abonamentowej. W takim wypadku odliczamy tylko opłatę za sam internet, która powinna być wyszczególniona na każdej fakturze. Bark takiego wyszczególnienia spowoduje, że stracimy prawo do ulgi.