Ulga na okulary korekcyjne. Kto może z niej skorzystać?

Ulga na okulary korekcyjne. Kto może z niej skorzystać?

Jedną z ulg podatkowych, z których może skorzystać niemal każdy podatnik w swym rocznym rozliczeniu PIT, jest odliczenie kosztów poniesionych na zakup okularów korekcyjnych. W jakich przypadkach można skorzystać z owej ulgi? Kogo ona dotyczy? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Dla kogo ulga na okulary korekcyjne?       

Piggy bank with glasses and blackboard

Rozliczając pity 2019 online albo też bezpośrednio składając deklarację w Urzędzie Skarbowym, można skorzystać z różnego rodzaju odliczeń, w tym z ulgi na okulary korekcyjne. Wykonuje się ją w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dla kogo jest ona przeznaczona? Skorzysta z niej osoba spełniająca kilka warunków. Przede wszystkim musi posiadać jeden z trzech ważnych dokumentów:

– orzeczenie I, II lub III stopnia o niepełnosprawności, której przyczyną (albo też jedną z przyczyn) jest choroba narządu wzroku;

– orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie odrębnych przepisów (dokument ten dotyczy dziecka w wieku poniżej 16 lat);

– decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej, z tytułu całkowitej albo częściowej niezdolności do pracy albo renty socjalnej.

Równie istotne są dokumenty, które poświadczą dokonanie zakupu okularów, czyli np. rachunek lub najlepiej fakturę VAT. Ważny jest też fakt braku jakiegokolwiek (zarówno częściowego, jak i całkowitego) wcześniejszego refundowania poniesionych kosztów nabycia, np. przez pracodawcę.

Kontrola skarbowa

Oprócz spełnienia wymienionych wyżej wymagań, istotne jest także, żeby okulary posiadały rehabilitacyjno-lecznicze dla podatnika właściwości. Urząd Skarbowy ma możliwość przeprowadzenia kontroli, w trakcie której może zażyczyć sobie przedstawienia dokumentacji medycznej czy zaświadczenia od lekarza potwierdzającego, dlaczego okulary są niezbędne do wykonywania określonych czynności życiowych, zawodowych albo do rehabilitacji. Jeżeli więc podatnik wykazujący ulgę na okulary korekcyjne w rozliczaniu PIT online albo na druku papierowym nie posiada takowej dokumentacji, może być zmuszony przez fiskusa do zwrotu środków w ramach przyznanej wcześniej ulgi.