Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uldze internetowej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uldze internetowej

Podatnicy, którzy będą w tym roku wypełniać PIT mogą skorzystać z ulgi na internet, jednak pod określonymi warunkami. Oprócz tego powinni posiadać określoną dokumentację, która potwierdzi faktyczne wydatki poniesione z tego tytułu.
Co warto wiedzieć w tym temacie? Przede wszystkim, czy rodzaj sieci internetowej, z której korzystamy ma znaczenie. Otóż nie. Możemy odliczyć zarówno internet mobilny w telefonie, jak i stacjonarny, z które korzystamy w domu. Jeśli regularnie korzystamy z internetu w kafejce lub posiadamy przenośny modem do laptopa, także przysługuje nam ulga z tytułu poniesionych na ten cel wydatków. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ulga dotyczy wyłącznie tych płatności, które bezpośrednio wiążą się z korzystaniem z samej sieci. Zatem nie zmniejszymy podstawy opodatkowania o koszty związane z zakupem modemu, kabli, a także montażem lub serwisem usługi.
Kolejna istotna kwestia dotyczy faktur i rachunków. Stanowią one dowód poniesionych przez nas kosztów i muszą być wystawione na nasze imię i nazwisko. Sama faktura czy też umowa z dostawcą nie jest jednak bezpośrednim dowodem regularnie dokonywanych płatności. Dowodem będzie wyłącznie faktura z dopiskiem „opłacone” lub odcinkiem pocztowym, potwierdzającym zapłatę. Oczywiście taki sam dowód wpłaty stanowi przelew bankowy z potwierdzeniem.
Liczy się także kwota opłaty za internet, która powinna zostać wyszczególniona na fakturze. Może to stanowić pewien problem przy tzw. umowach pakietowych, gdy dostawca sprzedaje nam internet wraz z telefonem lub telewizją. W takim wypadku na umowie oraz fakturze powinna być osobno ujęta kwota, jaką musimy zapłacić za korzystanie z sieci. Bark takiego wyszczególnienia spowoduje, że stracimy prawo do ulgi.
Ulgę za internet uwzględniamy w naszej podstawowej deklaracji PIT oraz w załączniku PIT/O. Tak samo wygląda rozliczenie PIT online, jak i metodą tradycyjną – w pierwszej kolejności wypełniamy załącznik, a następnie łączną kwotę odliczeń od dochodu przepisujemy do głównego formularza PIT.